В Асеновград подновяват протестите – срещу кого?
Както всички помним протестите в Асеновград през лятото започнаха след бой при гребния канал, при който група роми нападнаха деца от отбор по гребане. Тогава към протестите се присъединиха и хора от други градове, напрежението нарасна. Какво искаха участниците наум можем само да гадаем, но това, което поискаха на глас, е единствено справедливото, което може да се иска в една правова държава – побойниците да получат предвиденото в закона наказание. Това обещаваха и всички авторитетни фигури, които спешно се озоваха в Асеновград, сред тях и вицепремиер.
Протестиращите се разотидоха, градът заживя в привидно спокойствие, всички зачакаха присъдата. Обаче институцията, която раздава присъдите, тези дни обяви, че сега-засега присъди няма да има. Обвинителният акт не бил в онова качествено състояние, въз основа на което могат да се раздават присъди. Ето какво казват съдиите: Хулиганството и телесната повреда са вменени на всички участници, без да е посочено кой обвиняем какво точно е извършил. Прокуратурата не е посочила кой е удрял един от пострадалите, който е със счупен прешлен. Бил удрян от четирима, обвинен е един, но не било посочено какво точно е направил. Повдигнато е обвинение за заплаха за убийство, но не е посочено как точно е била отправена. За капак не всички, които са бити, са посочени като пострадали в обвинителния акт и това ограничава правата им.
Тези нарушения в обвинителния акт принудили съда да го върне в прокуратурата, което означава, че всичко започва отначало, а родители на битите деца, които очакваха присъдите, сега със страх чакат да пуснат обвиняемите от ареста. Възмутени и притеснени, те обявиха, че подновяват протестите – срещу кого? Срещу побойниците? Те са в ареста, а съучастниците им сега са по-ниски от тревата. Срещу съда? Съдът иска да започне работа, но твърди, че не може да се работи след обвинителен акт с толкова много нарушения. Срещу прокуратурата? Прокуратурата от своя страна твърди, че съдът не е прав в забележките си и настоява да върне акта обратно в съда. Срещу правосъдното министерство? Което сега се ръководи от човек, заявил преди време, че съдебната реформа е завършена и всичко е наред. Срещу парламента? Който не може да се споразумее кой от двата партийни проектозакона срещу корупцията да приеме, камо ли за реформа на цялата правосъдна система.
Летните протести в Асеновград бяха шумни и на крачка от това да станат опасни. Има престъпление, има извършители и пострадали, има свидетели. Има обществена потребност от бързо и обективно правораздаване. Има ангажимент от местни и национални институции. Ако при това положение прокуратурата не може да внесе качествен обвинителен акт, а съдът не може да почне работа – тогава при кой случай можем повече да очакваме правораздавателните органи да си свършат работата? И като търпим всичко това, не сме ние срещу които трябва да бъде протестирано?