Кратки бележки от «Из делниците на един луд»
*
Днес е празник – Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Не го уважавам аз тоя празник. И до днес не мога да разбера защо му е било на прогресивното румелийско население да се съединява с дивите шопи, с подлите власи и гагаузите от Варненско.
Съединението за нас, тракийците, е било малко нещо късо съединение.
Татар Пазарджик, Филибе, Заара – това са автентичните центрове на прогреса. Какво би загубил българският генофонд, ако ги нямаше Кюстендил, Перник, Брезник, Трън и други такива шопски и полушопски поселища? Нищо!
Навсякъде по света – и в Италия, и в САЩ, Северът е далеч по-прогресивен от Юга. А у нас наобратно. Така е днес, така е било и през 1885 г.
Пловдив е бил в пъти по-голям от София, имал е трен, театро. А в София – кал до под … (откъдето и дошло името на Под-уя-не).
*
Един мастит професор … писа полани: “Чудя се защо пловдивчани празнуват Съединението, след като това събитие обрича града на второкласно съществуване. По онова време Пловдив е бил един блестящ град, а София – едно село, пълно с кокошки.”
*
Чета интервю с директора на Историческия музей в Пловдив. Вика, че още се спорело Пловдив или София да е столица. Щото румелийци, в името на обединението, отстъпили на шопите столичанството. Но още се хапят по гъза, с извинение. И до днес викат: От Пловдив ли си, майна, или от провинцията?
Но те са прави да се хапят. Откак отстъпили столичанството, Пловдив дръпнал назад и днес вече не е безапелационен център на прогреса.
*
Станислав Стратиев, „Българският модел”: „Българската участ е силата да прави съединението, а не съединението – силата.”
Казваме, че съединението прави силата преди да сме казали какво прави съединението. Щото, нали, да се съберем и да се съединим са различни работи. Българите като се съберат и никога не се получава съединение. От къде знам ли? Ами много чета, бе! Например бай Мирон Иванов: „Капитан Танев ги гледаше и не искаше да повярва, че сборът от хиляда умни човеци може да бъде по-глупав от всеки един отделно.“ Това е писано точно 39 г. преди да се появи ГЕРБ. Така го виждаше и Станислав Стратиев: „Нека се направи график кой къде да замине. Безсмислено е да се струпваме пак на едно място…“
Именно, ние умеем само да се струпваме.
…………………….